به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،  آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه های علمیه کشور شامگاه یکشنبه ۱۹ فروردین  در جمع دبیران ستادهای راهبری و رؤسای ستادها و دبیرخانه های مشترک همکاری  حوزه علمیه با نهادها و دستگاههای مختلف کشور که در سالن اجتماعات مرکز  مدیریت حوزه برگزار شد، با اشاره به فرازهایی از دعای ۴۵ صحیفه سجادیه و  وداع با ماه مبارک رمضان، اظهارکرد: حضرت در این فرازها می‌فرمایند؛  «اللَّهُمَّ یَا مَنْ لَا یَرْغَبُ فِی الْجَزَاءِ، وَ یَا مَنْ لَا  یَنْدَمُ عَلَی الْعَطَاءِ، وَ یَا مَنْ لَا یُکَافِیُ عَبْدَهُ عَلَی  السَّوَاءِ، مِنَّتُکَ ابْتِدَا، وَ عَفْوُکَ تَفَضُّلٌ، وَ عُقُوبَتُکَ  عَدْلٌ، وَ قَضَاّْؤُک خِیَرَةٌ، إِنْ أَعْطَیْتَ لَمْ تَشُبْ عَطَاءَکَ  بِمَنٍّ، وَ إِنْ مَنَعْتَ لَمْ یَکُنْ مَنْعُکَ تَعَدِّیاً، تَشْکُرُ مَنْ  شَکَرَکَ وَ أَنْتَ أَلْهَمْتَهُ شُکْرَکَ وَ تُکَافِیُ مَنْ حَمِدَکَ وَ  أَنْتَ عَلَّمْتَهُ حَمْدَکَ، تَسْتُرُ عَلَی مَنْ لَوْ شِئْتَ فَضَحْتَهُ،  وَ تَجُودُ عَلَی مَنْ لَوْ شِئْتَ مَنَعْتَهُ، وَ کِلَاهُمَا أَهْلٌ  مِنْکَ لِلْفَضِیحَةِ وَ الْمَنْعِ غَیْرَ أَنَّکَ بَنَیْتَ أَفْعَالَکَ  عَلَی التَّفَضُّلِ، وَ أَجْرَیْتَ قُدْرَتَکَ عَلَی التَّجَاوُزِ ...؛  حضرت در این فرازها نگاه خاص وویژه ای را برای ماه مبارک رمضان بیان می  کنند، بگونه ای که ماه مبارک رمضان، ذاتاً دارای ویژگی های خاص و در عالم  بالا غوغایی از این ماه پرفضلیت است، امیدوارم بتوانیم در این روزهای  پایانی ماه مبارک این فرازها را مورد مطالعه قرار بدهیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، شکوه و  عظمت راهپیمایی روز قدس را موضوع بعدی سخنان خود قرار داد و افزود: جا  دارد به عنوان حوزه از حضور شکوهمند، عزت مدار، مردم بصیر ایران اسلامی،  همچنین مردان و زنانی که در سراسر دنیا روزجهانی قدس یکپارچه به منظور دفاع  از مظلومان غزه و فلسطینان قهرمان در راهپیمایی شرکت کردند، تشکر داشته  باشیم و درود بفرستیم به شهدای سوریه، شهدای امنیت در شرق کشور و چهار هزار  شهید سرافراز حوزه و روحانیت که با جانشفانی خود، این شجره طیبه را آبیاری  کردند.

 

آیت الله اعرافی تصریح کرد: حوزه  علمیه امروز را حوزه‌ای کنشگر و فعال هدف گذاری کرده ایم، این نقش آفرینی و  کنشگری به معنای فاصله گرفتن از بُن مایه های حوزوی نیست بلکه ضمن تقویت  آن بُن مایه‌های روحی، اخلاقی و معنوی حوزه، در عصر انقلاب اسلامی لازم است  آن بُن مایه‌ها در پهنه زندگی امروز نقش آفرینی گسترده ای داشته باشد.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور ادامه  داد: اسناد و راهبردهای حوزوی باید در ستادهای راهبری و کنشگری های برگرفته  از بُن مایه های حوزوی تقویت شود و استوارتر و شکوفاتر از گذشته در بحث  الگوهای حوزوی در بخش های گوناگون و در مواجه با سایر نهادها و ارکان حوزوی  به صورت برنامه ریزی شده، در لایه‌های متعدد حداقل در ۵۰ طرح نقش آفرینی  داشته باشد.

 

ستادهای راهبری از نگاه آیت الله اعرافی

 

آیت الله اعرافی اظهار کرد:  ستادهای راهبری برآمده از بدنه حوزه و نهادهای حوزوی هستند که با هدف هم  افزایی برای بهره برداری از نقش و ظرفیت های موجود تشکیل شده اند. این  ستادها به صورت کاملا خودجوش، آزاد و دغدغه مند و بدون هیچ تعریف ساختاری،  اما با برنامه و هدف متعالی شکل گرفته اند که برای کمک به حرکت بهتر و  رسیدن به اهداف و برنامه های این ستادها مجموعه مدیر و معاونین حوزه نهایت  همکاری را داشته و دارند.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت:  این تعامل و همکاری در دبیرخانه های همکاری حوزه و برخی سازمان ها و ارکان  نظام مانند آموزش و پرورش وسیع تر و عمر طولانی تری دارد که بدون تردید این  وضعیت با سامان بیشتر سایر ستادهای راهبردی با ارکان نظام و دستگاههای  اجرایی کشور، رنگ و بوی بهتری خواهد گرفت.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه  کشور ادامه داد: امروز دشمنان اسلام، نظام و انقلاب روحانیت را زیر نظر  دارند و حملات آنان نسبت به این قشر زحمت کش، کنشگر و اثرگذار بیش از پیش  است، چرا که حوزه و روحانیت از نظام و حاکمیت اسلامی جدا نیست و هر جا که  نیاز است و صلاح باشد که حوزه و روحانیت حضور داشته باشد، حضور خواهند  داشت.

 

آیت الله اعرافی ابراز کرد:  ستادهای راهبری باید در تعامل با دستگاههای محل مأموریت خود در برنامه ریزی  ها شأن و شئون حوزه را حفظ کرده و دقیق باشند. بهره مندی از حداکثر ظرفیت  های حوزه و نهادهای حوزوی در دستور کار ستادهای راهبری باشد و سعی بر  شناسایی ظرفیت بل الفعل و بالقوه حوزه داشته باشید.

 

وی تصریح کرد: ستادهای راهبری  حوزه باید به منظور حمایت و همراهی با نظام و انقلاب نهایت تلاش خود را در  شناسایی، معرفی، انسجام و هم افزایی ظرفیت های دستگاههای حوزوی را در دستور  کار خود قرار دهند و برای خروجی های کار خود، نقش مهمی برای نظام و عرصه  بین الملل مدنظر داشته باشند.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور تأکید  کرد: ستادهای راهبری می بایست حرکتی برنامه ای، منشوری راهبردی و برنامه  هایی ۵ ساله و برش های یکساله داشته باشند.

 

آیت الله اعرافی بیان کرد: با  تشکیل شورای سیاستگذاری ستادهای راهبردی، وظیفه سنگینی شکل گرفت تا  سازوکارها، تولیدات و مصوبات رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد و مسیر پیگیری  ها و میزان پیشرفت در برنامه ها مشخص باشد.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح  کرد: ستادهای راهبری می بایست متناسب با محل مأموریت خود، تمام اسناد،  قوانین و مقرارت مرتبط را مطالعه و مسلط باشند تا فعالیت ها متقن تر و  خروجی ها سنجیده تر باشد.

 

در ابتدای این نشست ۲۰۰ دقیقه ای،  برخی از دبیران ستادهای راهبری معاونت بین‌الملل حوزه های علمیه، گزارشی  از محل مأموریت خود ارائه کردند.