به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، آیت‌الله  حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در دیدار با مدیرکل مالیاتی استان همدان، با  بیان اینکه مالیات از بحث‌هایی است که پیچیدگی‌های فراوانی دارد، اظهار  داشت: باید برآوردی از مالیات واقعی و نه وصول شده وجود داشته باشد.

وی  با تأکید بر لزوم رعایت عدالت در اخذ مالیات‌ها، یادآور شد: گاهی از موارد  با وجود آنکه افرادی بهره‌مندی‌هایی بیشتری از خدمات و امکانات دارند، اما  پرداخت مالیات آنها کمتر است و برخی اوقات شاهد فرارهای مالیاتی هستیم.

امام  جمعه همدان با اشاره به اینکه اقدامات جدید در دریافت مالیات می‌تواند ما  را به عدالت در این حوزه نزدیک کند، گفت: این که مطرح شده در دریافت مالیات  از کاسب‌های خُرد سخت‌گیری آنچنانی صورت نمی‌گیرد، خوشحال‌کننده است.

وی  افزود: کارگر و یا کارمند با دریافتی ناچیز، قبل از دریافت حقوق، مالیات  آن کم می‌شود اما برخی با درآمدهای فراوانی که دارند، مالیات پرداخت  نمی‌کنند، بنابراین لازم است بر این مسائل تمرکز داشته باشیم. 

نماینده  ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ دریافت مالیات به  خوبی در کشور ترویج نشده است، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به لحاظ  اینکه منابعی چون نفت ندارند، درآمد اصلی آنها مالیات است اما در کشور به  دلیل وجود نفت کمتر اهمیت و جایگاه مالیات تبیین شده است.

وی  با تأکید بر اینکه اگر مالیات اخذ می‌شود، خدمات هم باید به درستی ارائه  شود، یادآور شد: نمی‌شود مالیات اخذ شود، اما خدمات ارایه نشود بنابراین  مردم باید احساس کنند با پرداخت مالیات، خدمات دریافت می‌کنند و مصارف آن  برای مردم مشخص باشد.

شعبانی با بیان اینکه  متاسفانه در استان صنایع بزرگی نداریم تصریح کرد: اینکه مالیات از استان  خارج نمی‌شود، به توسعه استان کمک خواهد کرد و این اقدام قابل تقدیر است.